طرح درس روزانه ششم ابتدایی 98-99 تمامی دروس پایه ششم

طرح درس روزانه ارائه شده در سایت صداوسیما

بسمه تعالی

 

درس: مطالعات اجتماعی                                  اداره ی آموزش وپرورش استان اصفهان                                   تاریخ:

موضوع:                                                 زمان45: دقیقه

پایه:سوم                                                 آموزشگاه:                                                                                      مجری:

 

 

طرح درس روزانه ششم ابتدایی درس ریاضی و علوم و فارسی 98-99

 

اهداف کلی

 

ﺍﻧﺘﻈﺎﺭ ﻣﻲ ﺭﻭﺩ ﺩﺍﻧﺶ ﺁﻣﻮﺯﺍﻥ ﻗﺒﻞ ﺍﺯﺗﺪﺭﻳﺲ ﺩﺭﺱ ﺟﺪﻳﺪ ﺑﺘﻮﺍﻧﻨﺪ :

-1 . ﻧﺎﻡ ﻳﻜﻲ ﻳﺎ ﭼﻨﺪ ﺗﻦ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺭﻭﻱ ﻳﻚ ﻭﺭﻕ ﻛﺎﻏﺬ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﻭ ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ )رفتاری)

-2  . ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﭼﻪ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﻣﺜﺒﺖ ﻳﺎ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﺭ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺁﻧﻬﺎ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺍﺳﺖگ ﻓﺼﻠﻲ(رفتاری)

3-ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﻳﻚ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﺭﺍ ﻓﻬﺮﺳﺖ ﻛﻨﻴﺪ ) .ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﺣﺮﻛﺘﻲ  -

4- ( ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺗﺎﺛﻴﺮﺍﺕ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺮ ﺟﻨﺒﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﺯﻧﺪﮔﻲ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺍﻇﻬﺎﺭ ﻧﻈﺮ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﺗﻮﺿﻴﺢ ﺩﻫﻨﺪ  )ﺣﻴﻄﻪ ﺭﻭﺍﻧﻲ ﺣﺮﻛﺘﻲ 

-5 ( ﺣﻘﻮﻕ ﻣﺘﻘﺎﺑﻞ -ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺭﺍ ﺑﺸﻨﺎﺳﺪ  )ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﺷﻨﺎﺧتی

 ( ﺑﻪ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﻭ ﺑﺮﻗﺮﺍﺭﻱ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻪ ﺑﺎ ﺩﻳﮕﺮﺍﻥ ﻋﻼﻗﻪ ﻧﺸﺎﻥ ﺩﻫﺪ  )ﺣﻴﻄﻪ ﻱ ﻋﺎﻃﻔﻲ 

 

 

اهداف رفتاری

 

ﺗﻮﺿﻴﺤﻲ ﭘﺮﺳﺶ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﺑﺤﺚ ﻭ ﮔﻔﺘﮕﻮ ﻛﺎﺭ ﮔﺮﻭﻫﻲ )ﻣﺠﻤﻮﻋﻪ ﺍﻱ ﺍﺯ ﺭﻭﺷﻬﺎ ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ - ﺑﺎﺭﺵ ﻣﻐﺰﻱ  ﻗﺼﻪ ﮔﻮﻳﻲ  -( it ( )ﺗﻠﻔﻴﻘﻲ

 الگوها و روشهای تدریس

 

  ﻓﺮ ﻡ ﻫﺎﻱ ﺗﻬﻴﻪ ﺷﺪﻩ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﻈﺮ ﻧﻮﺍﺣﻲ ﻗﻄﺒﻲ ﻭﻳﺪﺋﻮ ﭘﺮژﻛﺘﻮﺭ ﻛﺎﻣﭙﻴﻮﺗﺮ ﻣﺎژﻳﻚ ﮔﭻ ﺗﺎﺑﻠﻮ ﻛﺘﺎﺏ

رسانه و وسایل آموزشی

 

زمان

 

      2

    دقیقه

  ﺳﻼﻡ ﻭ ﺍﺣﻮﺍﻟﭙﺮﺳﻲ 1 - ﺣﻀﻮﺭﻭﻏﻴﺎﺏ ﻭ ﺩﻟﻴﻞ ﻧﻴﺎﻣﺪﻥ ﻭ ﻳﺎ ﺩﻳﺮ ﺁﻣﺪﻥ 2 -     

)ﺩﺭﺳﻤﺎﻥ ﺩﺭﺱ ﺍﻭﻝ ﺍﺳﺖ ﻭ ﻧﻴﺎﺯﻱ ﺑﻪ ﺩﻳﺪﻥ ﺗﻜﺎﻟﻴﻒ ﻧﻴﺴﺖ  

                                   

فعالیت های

مقدماتی

 

 

 

       4

2 -

ﭼﻨﺪ ﻧﻔﺮ ﺭﺍ ﺑﻠﻨﺪ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﺗﺎ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻛﺘﺎﺏ ﻣﺪﻧﻲ ﺳﺎﻝ ﻗﺒﻞ ﻫﺮ ﺁﻧﭽﻪ ﺩﺭ ﺫﻫﻦ ﺩﺍﺭﻧﺪ ﺭﺍ ﻳﺎﺩ ﺁﻭﺭﻱ ﻛﻨﻨﺪ  )ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﻣﺨﺘﺼﺮ  ( ﺭﺍ ﻳﺎﺩ ﺷﻬﺮ ﻭ ﺭﻭﺳﺘﺎ ﺩﻭﻟﺖ ﻣﺜﻼً ﭼﻨﺪ ﻭﺍژﻩ ﻛﻠﻴﺪﻱ ﺭﺍ ﻫﻤﭽﻮﻥ  ﻭ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﻋﺎﻃﻔﻲ ﺩﺭ ﺧﺎﻧﻪ ﻭ ﻣﺪﺭﺳﻪ ﻭ ﻣﺴﺠﺪ ﻭ  . . . ﺁﻭﺭﻱ ﻛﻨﻨﺪ ) .ﺗﺎﻛﻴﺪ ﺑﺮ ﺭﻭﺍﺑﻂ ﺑﻴﻦ ﻫﻢ ﻛﻼﺱ ﻫﺎ

ارزشیابی

تشخیصی

آغازین

 

 

       2

 

1 -ﻧﺸﺎﻥ ﺩﺍﺩﻥ ﺳﺨﻦ امامﻋﻠﻲ(ﻉﺍ)ﺯ ﻃﺮﻳﻖ ﭘﺮﻭژﻛﺘﻮﺭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻭﺳﺘﻲ .

آمادگی

وایجاد انگیزه

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   20

ارایه ی در

 

 

 

 

ارائه درس

 

 

1 -ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺍﻧﮕﻴﺰﻩ ﻭ ﭘﺨﺶ ﺷﻌﺮ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻧﻈﺮ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﻮﺿﻮﻉ ﺩﺭﺱ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ .2 -ﺑﺮﮔﻪ ﻫﺎﻱ ﻣﺮﺑﻮﻁ ﺑﻪ ﻫﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﺭﺍ ﺑﻴﻨﺸﺎﻥ ﺗﻘﺴﻴﻢ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﻭ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺩﺭ ﮔﺮﻭﻩ ﺑﻪ ﺳﻮﺍﻻﺕ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻨﺪ .3 -ﻧﺎﻡ ﺩﻭﺳﺘﺎﻥ ﺧﻮﺩ ﻭ ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺁﻧﻬﺎ ﺭﺍ ﺭﻭﻱ ﺑﺮﮔﻪ ﻫﺎ ﺑﻨﻮﻳﺴﻴﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﺍﻳﻦ ﭘﺮﺳﺶ ﺭﺍ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ  :ﭼﺮﺍ ﺍﻧﺴﺎﻥ ﺑﻪ ﻳﻚ ﺩﻭﺳﺖ ﻧﻴﺎﺯ ﺩﺍﺭﺩ؟ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﭘﺎﺳﺦ ﻫﺎﻱ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﻪ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ  ) ﻧﻈﺮ ﻫﻤﻪ ﺭﺍ  (ﻭ ﻧﻈﺮﺍﻥ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺍﻭﻟﻮﻳﺖ ﺑﻨﺪﻱ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﻣﺸﺎﺑﻪ ﺭﺍ ﺣﺬﻑ ﻛﻨﻨﺪ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺑﺪﺳﺖ ﺁﻣﺪﻩ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺑﺮﮔﻪ ﺑﻨﻮﻳﺴﻨﺪ ﻛﻪ ﺣﺎﺻﻞ ﻫﻢ ﻓﻜﺮﻱ ﺁﻧﻬﺎﺳﺖ .ﺍﺯ ﺳﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻧﻈﺮﺍﺗﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﺨﻮﺍﻧﻨﺪ ﻭ ﻣﻦ ﺩﺭ ﻗﺴﻤﺖ ﻣﺨﺼﻮﺹ ﺑﻪ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﺭﻭﻱ ﺗﺨﺘﻪ ﺳﻴﺎﻩ ﻣﻲ ﻧﻮﻳﺴﻢ ﻭﻗﺘﻲ ﻧﻈﺮ ﻫﻤﻪ ﺭﺍ ﻧﻮﺷﺘﻢ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﺎ ﭘﺮﺳﺶ ﻭ ﭘﺎﺳﺦ ﻧﻈﺮﺍﺗﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺗﻜﻤﻴﻞ ﻣﻲ ﻛﻨﻢ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﻫﻤﻴﻦ ﻛﺎﺭ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﻭ ﻣﺰﺍﻳﺎﻱ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ ﺭﺍ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻫﻨﺪ ﺍﻟﺒﺘﻪ ﻗﺒﻞ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻗﺼﻪ ﺍﻱ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺗﻬﻴﻪ ﻛﺮﺩﻩ ﺍﻡ ﻧﻤﺎﻳﺶ ﻣﻲ ﺩﻫﻢ ﻭ ﺑﺎ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻢ ﺑﻪ ﭘﺮﺳﺸﻬﺎ ﭘﺎﺳﺦ ﺩﻫﻨﺪ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻣﺰﺍﻳﺎ ﻭ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ  )ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻓﻌﺎﻟﻴﺘﻬﺎﻱ ﺩﺭ ﺱ ﺩﺭ ﺣﻴﻦ ﻛﺎﺭ  (ﺑﻌﺪ ﺑﺮﺍﻳﺸﺎﻥ ﺳﺨﻨﺎﻥ ﺍﺋﻤﻪ ﺭﺍ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻧﻢ ﻭ ﺷﻌﺮﻫﺎﻱ ﻛﺘﺎﺏ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﻭ ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ ﺁﺧﺮ ﻭ ﻧﺘﺎﻳﺠﻲ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺍﺯ ﺩﺭﺱ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﻧﺪ ﺑﺎ ﺑﺮﺭﺳﻲ ﻛﺎﺭ ﻫﻤﻪ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺎ ﺩﺭ ﺟﺪﻭﻝ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻨﺪ

 

    5

ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﺟﻮﺍﺑﻬﺎﻱ ﻫﺮ ﮔﺮﻭﻩ ﻧﺘﻴﺠﻪ ﮔﻴﺮﻱ ﺭﺍ ﻫﻢ ﺑﻪ ﻭﺳﻴﻠﻪ ﺟﻤﻪ ﺑﻨﺪﻱ ﺳﺨﻨﺎﻧﺸﺎﻥ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﻣﻲ ﺩﻫﻢ ﺍﻳﻨﮕﻮﻧﻪ :ﻫﻤﻪ ﻣﺎ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺭﻳﻢ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻲ ﺩﺍﺷﺘﻪ ﺑﺎﺷﻴﻢ ﭼﻮﻥ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﻧﻴﺎﺯ ﺑﻪ ﺑﺮ ﻗﺮﺍﺭﻱ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻣﺎ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻩ ﺳﻌﻲ ﻛﻨﻴﻢ ﺑﺎ ﺗﻮﺟﻪ ﺑﻪ ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎﻱ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﻧﻈﺮﺍﺕ ﺍﺋﻤﻪ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻤﺎﻥ ﺭﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﻛﻨﻴﻢ.

خلاصه وجمع

بندی

 

 

     5

ﻭﻳﮋﮔﻲ ﻫﺎ ﻭ ﻣﺰﺍﻳﺎ ﻭ ﻓﻮﺍﻳﺪ ﺩﻭﺳﺖ ﺧﻮﺏ ﻭ ﺍﺛﺮﺍﺕ ﻣﻨﻔﻲ ﺩﻭﺳﺖ ﺑﺪ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ کنند. 2-ﻋﻠﺖ ﺩﻭﺳﺘﻲ ﺑﺎ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺘﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻴﺎﻥ ﻛﻨﻴﺪ 3-ﭼﺮﺍ ﺍﻧﺘﺨﺎﺏ ﺩﻭﺳﺖ ﻣﻬﻢ ﺍﺳﺖ؟ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻲ ﭘﺮﺳﻢ 

ارزشیابی

تکوینی

 

 

 

 

     2

ﺑﻪ ﻫﺮ ﺷﻜﻞ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺧﻮﺍﻫﻨﺪ ﺩﺍﺳﺘﺎﻥ ﻧﻴﻤﻪ ﺗﻤﺎﻣﻲ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺍﻳﻦ ﮔﻮﻧﻪ ﺷﺮﻭﻉ ﻣﻲ ﺷﻮﺩ ﺗﻤﺎﻡ ﻛﻨﻨﺪ :ﺍﺣﻤﺪ ﺩﻭﭼﺮﺧﻪ ﺍﻡ ﭘﻨﭽﺮ ﺷﺪﻩ  . . .ﺑﻪ ﻣﻦ ﻛﻤﻚ ﻣﻲ ﻛﻨﻲ  . . .ﻭ ﻣﻲ ﮔﻮﻳﻢ ﺩﺭ ﺟﻠﺴﻪ ﺁﻳﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﺑﻬﺘﺮﻳﻦ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺟﺎﻳﺰﻩ ﻣﻲ ﺩﻫﻴﻢ .

 

تعیین

تکلیف

 

           

 

منبع برای معلمان

: معماری مناطق سرد. نویسنده: سعید سنجری فرد

هنر ایران . نویسنده : گدار اندره

بررسی ابنیه ی سنتی . نویسنده : وحید قبادیان

 

منبع برای دانش آموزان

مقاله اهمیت و تاثیر اقلیم بر معماری در ایران زمین . نویسنده :لقمان توتونچی

 

 

مشخصات کلی

نام درس: فارسی               موضوع درس: پنجره های شناخت              مقطع: ابتدایی         پایه:ششم        جنسیت:دختر              تعداد دانش آموان:20

                                                                                                                                                  

نام مدرسه: پویندگان دانش        نام معلم: الهه بیرامی                  

طرح درس روزانه ششم ابتدایی  آشنایی دانش آموزان با افرینش و خلقت الهی

هدف کلی در حیطه ی شناختی: آشنایی دانش آموزان با افرینش و خلقت الهی

هدف کلی در حیطه ی عاطفی: علاقه مند شدن دانش آموزان به آشنایی درباره ی مفهوم خدا خلق و خلقت

هدف کلی در حیطه ی روانی حرکتی: دانش آموزان بتوانند متن درس را به درستی بخوانند و به سوالات پاسخ دهند.

 

اهداف رفتاری در حیطه ی شناختی:

پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:

1)چند نمونه از کلمات هم خانواده مثال بزنند.

2)در متن درس یک کتاب غیر درسی کلمات هم خانواده را پیدا کنند.

 

 

اهداف جزئی در حیطه ی شناختی:

پس از پایان درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:

1)کلمات هم ریشه را بشناسند.

2)ویژگی این کلمات را بدانند.

 

 

 

اهداف جزئی در حیطه ی روانی حرکتی:

1)کسب توانایی در خواندن کتب مختلف

2) نوشتن متنی کوتاه درباره ی جهان افرینش و موجودات

 

 

 

اهداف جزئی در حیطه ی عاطفی:

1)تقویت علاقه به خواندن مطالب درباره ی افرینش انسان

2)تقویت علاقه و اگاهی نسبت به زندگی اطراف خود

3)با دقت گوش دادن به حرف های معلم

 

ارزشیابی آغازین:

قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود به سوالات زیر پاسخ دهند:

1)منظور از خالق چیست ؟

2)چه کسانی خلقت نامیده میشوند ؟

 

 

اهداف رفتاری ورودی:

قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان انتظار می رود:

1)نتیجه گیری از درس را اموزش دیده باشند

2)بتوانند نتیجه گیری کنند

3)رو خوانی صحیحی داشته باشند

 

روش های تدریس:

تصویر خوانی-پرسش و پاسخ-همیاری و مشارکت-بحث و گفت و گو-توضیحی.

 

ریوس مطالب:

پنجره های شناخت

 

وسایل مورد نیاز:

کتاب- -کتاب راهنمای معلم-گچ-تابلو.دفترچه

رسانه های مورد نیاز:

-

 

 

تعداد گروه ها و تعداد افراد گروه:

5 گروه 4 نفری

نحوه ی تعامل دانش آموزان:

دانش آموزان باهم و دانش آموزان با معلم

 

 

مدل کلاس:مدل

u

روش گروهبندی:1  دانش اموز قوی، 2 دانش اموز متوسط،1دانش اموز ضعیف

 

 

 

دانلود طرح درس روزانه علوم ششم

 

  زمان

 

نحوه ی انجام فعالیت

 

رسانه هاو

وسایل

 

  روش

  تدریس

 

                  فعالیت های دانش آموزان

                

                      فعالیت های معلم

مراحل

تدریس

 

 

 

 

5

 

 

 

 

   فردی

 

 

 

جواب دادن به سلام و احوا پرسی معلم

قرار گرفتن در سر جای مناسب خود

توجه به گفته های معلم

دقت به کارهای معلم

جواب دادن به حضور غیاب معلم

 

 

سلام و احوال پرسی با دانش آموزان

شروع کلاس با نام ویادو شکر خداوند متعال بخاطر سلامتی و حضور در کلاس

دقت در وضعیت جسمی رو حی و بهداشتی دانش آموزان

نوشتن تاریخ روز کنار تابلو

 

فعالیتهای

قبل از

شروع

درس:

 

 

 

5

 

 

 

      فردی

     و

   گروهی

 

 

 

 

 

 

جواب دادن به سولات معلم

قبل از شروع درس جدید از دانش آموزان میخواهیم به سوالات زیر پاسخ دهند:

 

پرسیدن چند سوال از درس قبلی و سنجیدن اطلاعات دانش اموزان

 

 

ارزشیابی

آغازین:

 

 

 زمان

نحوه ی انجام فعالیت

 

رسانه ها و وسایل

 

  روش

  تدریس

 

         فعالیت ها دانش آموزان

 

                فعالیت های معلم

 

مراحل تدریس

 

 

 

 

5             

 

 

 

 

 

      فردی   

 

 

 

 بلند شدن بعضی دانش اموزان و جواب دادن

 

 از دانش آموزان خواسته میشود که خوب به محیط اطراف خود دقت کنند و هر چیزی که خداوند افریده و ما انسانها در زندگی روزمره ی خود برای بقای خود به ان احتیاج داریم را نام ببرند

 

.

 

 

 

 

 

ایجاد انگیزه

 

 

 

 

 

      

 

 

 

دانش اموزان فعالیت های خواسته شده ی معلم را با دقت و هوشیاری انجام می دهند

 

ابتدا معلم با نام خدا از دانش اموزان میخواهد که کتاب های خوانداری خود را باز کنند و درس دوم ( پنجره های شناخت)را بیاورند

سپس هر دانش اموز به ترتیب شماره ی کلاسی خود سه خط از روی متن درس میخواند و همین عمل یکبار دیگر نیز تکرار میشود تا دانش اموزان بهتر با متن درس اشنا شوند.

و تمیز دیداری انها بهبود بخشد.

در ادامه معلم به گروه ها وقت میدهد که از روی سوالات خود ارزیابی بخوانند و در گروه ها مشورت کرده و جواب انرا به دست بیاورند .

در ادامه معلم قسمت یاد اوری را تدریس میکند و کلمات هم خانواده را برای دانش اموزان توضیح داده و مثال میزند.

سپس از دانش اموزان میخواهد در گروه ها ی خود مشورت کرده و تعدادی کلمات هم خانواده که تا به حال گفته نشده را بنویسند و به او ارائه دهند.

بعد از انجام این کار کارگاه درس پژوهی با همکاری دانش اموزان و نظرات انها تکمیل شده و معلم نظرات غلط و ناقص را اصلاح میکند

در ادامه معلم از دانش اموزان میخواهد یکبار با صدای رسا از روی شعر بخوانند و اگر دانش اموزان مشکلی در معنی ان داشتند معلم رفع ابهام میکند

در اخر هم دانش اموزی از روی بخوان و بیندیش میخواند.

سپس گروه ها با مشورت و همکاری اعضای گروه به سوالات جواب میدهند و جواب های خود را در کلاس بازگو میکنند و به بهترین جواب هر گروه کارت تشویقی داده می شود.  

 

 

 

 

 

ارایه درس

 

 

دانلود طرح درس سالانه و روزانه ریاضی پایه ششم ابتدایی 98-99

 

 

 

 

 

 

نوشتاری :

تمرین های نوشتاری یک به یک در گروه ها حل میشوند و هربار توسط اعضای گروه به کلاس ارائه می شود و مورد ارزیابی قرار میگیرد.

فعالیت های درس جهت تثبیت یادگیری مفهوم درس مورد نظر اجرا میشود و دستور زبان دانش اموزان تقویت می شود.

قسمت املا برای تقویت دانش اموزان در حیطهی املایی است و مهارت انها را در نوشتن کلمات پیچیده و مشکل و تشدید دار بالا میبرد همچنین دانش اموز میتواند کلمات صحیح را از غلط تمیز دهد.

قسمت نگارش مربوط به تقویت درس انشا و خلاقیت دانش اموز می باشد و قدرت تخیل و خیال پردازی کودک تقویت میشود.

همچنین میتواند قوه ی داستان نویسی دانش اموز را نیز تقویت کند

کارگاه نویسندگی به صورت فردی اجام میشود و دانش اموزان جداگانه مطالب را خوانده و تمرین ها را حل میکنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارایه ی درس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند.

 

دانش آموزان را گروه بندی میکنیم و از انها میخواهیم باهم درباره ی خلاصه درس امروز  باهم گفت و گو کنند

خلاصه ای از درس مورد نظر را نوشته و بعد از پاک نویس کردن در گروه خود یکی از اعضای گروه بلند شود و از روی خلاصه بخواند.

سپس پس از ارائه ی نظرات معلم همراه با بچه ها نتیجه گیری نهایی را انجام میدهد.

 

 

 

 

خلاصه و

نتیجه گیری

 

 

 

 

5

 

 

 

 

دانش آموزان فعالیت هایی را که معلم از آنها خواسته ب درستی انجام میدهند 

 

سپس به صورت فردی و اتفاقی از بعضی از دانش اموزان درمورد درس مورد نظر سوالاتی پرسیده میشود.

از دانش اموز مورد نظر خواسته میشود چند کلمه ی هم خانواده مثال بزند.

 

 

 

ارزشیابی

پایانی

 

 

 

5

 

 

 

 

 دانش آموزان این کارها را انجام می دهند.

 

از دانش اموزان خواسته میشود یکبار از روی درس در منزل بنویسند

کلمات سخت درس را پیدا کرده و از روی ان سه بار بنویسند.

پنج کلمه انتخاب کنند و برای ان سه هم خانواده بنویسند و برای جلسه ی بعد بیاورند.

از روی درس املای شب بنویسند.

شعر را حفظ کنند

 

 

 

 

تعین تکلیف

موضوع درس:سفر و انرژی روش تدریس:کاوش گری(باتکیه برگام های گانیه)

باسمه تعالی

موضوع درس:سفر و انرژی روش تدریس:کاوش گری(باتکیه برگام های گانیه)      پایه : ششم ابتدایی       تعداد دانش آموزان:24     تاریخ"95/8/                                                                                                    طراح:جواد صادقی تبار

« طرح درس روزانه»

اهداف کلی:

سفر انرژی

 

اهداف جزیی:

1-فراگیران بتوانند بامفهوم انرژی آشنا شوند.

2-فراگیران بتوانند با انرژی های مختلف اشنا شوند.

3-فراگیران بتوانند با منابع مختلف انرژی آشنا شوند.

 

اهداف رفتاری:

1-فراگیران بتوانند فهرستی از انرژی های مختلف رادر زندگی روزمره بیان کنند(دانشی)

2-فراگیران بتوانند تبدیل انرژی را در وسایل ساده بیان کنند.(دانشی)

3-فراگیران نسبت به انجام کار گروهی اشتیاق داشته باشند.(نگرشی)

4-فراگیران نسبت به صرفه جویی در مصرفانرژی درمحیط اطراف خود احساس مسولیت کنند.(نگرشی)

5-فراگیران بتوانند چرخه تبدیل انرژی را رسم کنند.(مهارتی)

6-فراگیران بتوانند دومینوی ساده بسازندودرکلاس نمایش دهند.(مهارتی)

 

 

روش تدریس:

اکتشافی و با استفاده از بارش مغزی دانش آموزان

 

ارزشیابی تشخیصی:

 

معلم:بچه ها تو کتاب علوم سوم درباره انرژی صحبت شده بود.

کی میتونه چند نمونه از انرژی رو نام ببره!؟

علی:گرما و نور   رضا:برق و صوت

 

وسایل کمک آموزشی:

 

انواع باطری.چراغ قوه.فرفره.ظرف آب.سنگ.موتور الکتریکی

 

ارایه درس:

 

گام اول:ایجاد انگیزه

معلم 10دقیقه اول از ورود دانش آموزان به کلاس باهماهنگی مدیر مدرسه سیستم گرمایشی و روشنایی کلاس را خاموش کندوبعداز ورود دانش آموزان فرایند آموزشی را آغاز می نمایید.

معلم:سلام بچه ها دانش اموزان:سلللللامپسر گلم علی.محمد امین.سبحان.رضا...

معلم:تکالیف جلسه قبلتون رو برای ارایه آماده کنید.

علی:اقا اینجا چرا اینقد تاریکه!؟

معلم:ساعت قبل که هیچ مشکلی نبود.کسی میتونه جواب علی رو بده!؟

سبحان:اقا فک کنم سیستم گرمایشی کار نمیکنه!؟

رضا:فک کنم لامپ ها سوخته

گام دوم:آگاه ساختن از هدف

معلم:میدونستید گرما ونور شکل هایی از انرژی هستند.اگر به درس امروز خوب گوش کنید میتونید بفهمید که این انرژی ها از کجا اومدن وچه کاربردی تو زندگی دارند.

حالا من از نماینده کلاس میخواهم به اقای مدیر اطلاع بدهند که سیستم گرمایشی و نور کلاس را راه اندازی کند.

گام سوم:یاد اوری پیش نیاز ها

 

گام چهارم:ارایه محرک

معلم وسایل مثل انواع باطری،چراغ قوه،فرفره،ظرف آب،سنگ موتور الکتریکی،رو به بچه ها نشان میدهد و از گروه میخواهد با توجه به تکالیفی که به آن ها محول میشوداز وسایل استفاده کنند.

گام پنجم:تدارک راهنمایی یادگیری

گروه بندی:معلم دانش آموزان را به 5گروه4نفری تقسیم میکند.

به هرگروه یک تکلیف ارایه میکند و به ان ها میگویند بعد از5دقیقه نظرات وسوالات احتمالی را جمع اوری کنند و سرگروه آن را براکلاس درس میدهد.

معلشم:حالتون خوبه؟  دانش آموزان:بله

معلم:الحمدالله خداروشکر

معلم:حضور و غیاب کنیم ببینیم کی سر کلاس هست!؟

 

گروه یک:

الان چه کارهایی می توانیم انجام بدهیم که گرم شویم?

گروه دو:فکرکنیدکه چگونه می توانیداین فرفره رابچرخانید?

گروه سوم:

ازانرژی باطری برای که کارهایی می توانیم استفاده کنیم?

گروه چهارم:

بدن ماانرژی موردنیازخودراچگونه تامین کند?

گروه پنج:

چطوری بااین سنگ می شودآب بیشتری به بیرون پاشیده شود?

نماینده گروه یک:

مامی توانیم به چندطریق خودمون راگرم‌کنیم.1-ازبخاری استفاده می کنیم 2-دستهایمان رابه هم میمالیم3-لباس گرم می پوشیم4-ورزش کنیم تاگرم بشویم.

نماینده گروه دوم:

راه هایی که مابرای به حرکت درآوردن فرفره پیشنهادکرده است :1- فرفره رافوت کرد2- پره های فرفره رازیرآب بگیریم3-ازموتورالکتریکی( موضوع جلسه ی قبل)استفاده کنیم.

نماینده گروه سوم:

فهمیدیم که 1- باطری می تواندچراغ قوه راروشن کند2- باعث حرکت ماشین های اسباب بازی می شود3- باطری باعث حرکت عقربه های ساعت می شود.ماشین های واقعی باطری دارند.

نماینده گروه چهارم:

مافهمیدیم که بدن ماازطریق غذاخوردن انرژی خودرابدست می آوردولی سوال برای ماپیش آمده به چه غذاهایی میگن پرکالری? اصلاکالری چیست?

نماینده گروه پنجم:مافهمیدیم که1- هرقدرسنگ روازفاصله بیشتری رهاکنیم آب بیشتری به بیرون ظرف پاشیده می شود2- یه راه دیگه هم اینه که سنگ بزرگتری رارهامی کنیم.راستی آقاچه اتفاقی می افتد?

معلم بچه های من،حالابه کمک هم به سوالات گروه های مختلف جواب می دهیم.

 

 

 

جمع بندی درس:

 

معلم: بچه ها همه ی جواب های شمادرسته.

انرژی که در اطراف ما هست توانایی تبدیل شدن به انرژی دیگری را دارد.

-شما برای هرفعالیتی که انجام میدهید،انرژی صرف می کنید.

-واحد انرژی روی مواد برحسب کیلو کالری به طور تقریبی معادلد4000ژول است

 

 

ارزشیابی پایانی: طرح درس روزانه پایه ششم ابتدایی

در گروه خود انرژی را برای هریک از مواد زیر بیان کنید

ورزشکاری که تیرو کمان را می کشد و سپس ان را رها میکند.

کوهنوردی که از بالای کوه بالا میرود وسپس با چتر نجات پایین می اید.

آبی که پشت سد جمع میشود وسپس توربین برق ابی را می چرخاند.

ارایه تکلیف:

مجموعه ای از وسایل و پدیده های که میتوانند تبدیل انرژی را انجام دهند لیست کنید.وتصویری آن هارا بکشید وبرای جلسه بعد به کلاس بیاورید.

یک دومینوی ساده طراحی کرده ودر کلاس درست کنید.

 

 

15 Dec 2019