طرح کرامت تمامی پایه های ابتدایی تمامی واحد کارها

توضیحات:

طرح کرامت چیست ؟

یکی از بهترین طرح های بعد از انقلاب اسلامی که در آموزش و پرورش اجرا و پیاده سازی شده است،طرح کرامت می باشد.در واقع طرح کرامتپاسخ به چالشی بزرگ در زمینه اهداف پرورشی و تربیتی معلمان در کنار اهداف آموزشی است.که در دوره دبستان برگزار می شود.در واقع طرح کرامت ابتدایی با هدف بالا بردن و ارتقای سطح اخلاقی و تکریم شخصیت آنان بوجود آمده و دانش آموزان و معلمین عزیز می توانند به کمک نمونه طرح کرامت اجرا شده در کلاس و مدرسه به بهبود این وضعیت کمک شایانی نمایند. دوستان عزیز در صورت داشتن هر گونه سوالی تماس بگیرید.

برای دانلود طرح های پایه اول کلیک کنید               برای دانلود طرح های پایه دوم کلیک کنید                    برای دانلود طرح های پایه سوم کلیک کنید

برای دانلود طرح های پایه چهارم کلیک کنید          برای دانلود طرح های پایه پنجم کلیک کنید                    برای دانلود طرح های پایه ششم کلیک کنید

طرح کرامت

این طرح مفید و موثر از آعاز سالتحصیلی 73-72 در در واقع به سفارش دفتر مشاور و برنامه ریزی امور تربیتی توسط دکتر رجبعلی مظلومی مطرح گردید .و به صورت کتاب طرح کرامت تدوین و چاپ شد.سپس کارشناسان با توجه به کتاب ذکر شده طرح های قابل اجرای خود را تحت عنوان طرح کرامت در مدرسه مطرح نمودند.به طوری که در سال 79 حدود 20% مدارس در طرح مذکور شرکت نمودند.

طرح کرامت

5 مورد از ویژگی های طرح کرامت در مدرسه

 1. مشارکت معلمان در تربيت دانش‌آموزان

 2. توجه به آموزش مهارتهاي زندگي

 3. حذف ارزشيابي کمي از فرآيند ياددهي – يادگيري.

 4. آموزش ارزشهاي اخلاقي

 5. تربيت ديني بر پايه ارزشهاي اخلاقي

اهداف طرح کرامت

 1. پرورش انسانی که به درک متعالی رسیده است
 2. حفظ ارزشهای انسانی
 3. ارتقای کرامت دانش آموزان با توجه به ارزشهای موجود
 4. بالا بردن روابط در جامعه و اخلاق شهروندی
 5. گوشزد نمودن اهمیت به والدین و احترام به آنها
 6. به کار بردن یاد خدا و توکل بر او در زندگی
 7. اهمیت دادن به صله رحم و بازدید از بستگان و خویشان

طرح کرامت چیست؟

طرح کرامت بانک رفاه یعنی چه ؟

با عرض پوزش همین الان نکته مهمی به ذهنم رسید. عزیزان هرگز طرح کرامت بانک رفاه و سایر ارگان ها را با این طرح اشتباه نگیرید . گرچه همه شما استاد هستید ولی لازم است این نکته را ذکر کنم. چرا که این طرح نام عمومی دارد و ممکن است سایر ارگان ها از این نام بهره بگیرند. در هر حال الان بحث ما روی این مطلب است که طرح کرامت ابتدایی و دبستان را شرح دهیم.

طرح کرامت پایه اول چیست ؟

در رابطه با طرح کرامت پایه اول یا کلاس اول و کلاس 1 که به صورت ابتدایی و دبستان عنوان می گردد .ذکر چند نکته مهم لازم است.

 1. در کلاس اول دانش آموزان برای اولین بار با این طرح آشنا می گردند.
 2. دانش آموزان در کلاس اول شدیدا وابسته اند.
 3. مسائل تربیتی را از والدین یاد می گیرند.
 4. به مسائل تربیتی از سوی مدرسه توجه کافی ندارند.

طرح کرامت پایه دوم چگونه است ؟

طرح کرامت در پایه دوم ابتدایی برای دانش آموزان کلاس 2 دبستان نیز همچنین اجرا می گردد. در این پایه دانش آموزان کم کم با مباحثی آشنا می شوند که جالب توجه و بسیار قابل تامل است.اگر شما هم والدین دانش آموزی در این پایه هستید و یا آموزگار کلاس دوم ابتدایی هستید می توانید در گروه یا کانال طرح کرامت با واحد کارهای این پایه آشنا شوید.

طرح کرامت پایه سوم چطور است ؟

در پایه و کلاس سوم ابتدایی یا همان دبستان برای دانش آموزان کلاس 3 نیز این طرح به صورت کامل و دقیق برقرار می گردد. یک نکته مهم در این رابطه این است که در این پایه دانش آموزان مرحله نهایی از دوره اول ابتدایی را پشت سر می گذارند.

بله این خیلی مهم و حائز اهمیت است. به دلایل زیر به این پایه باید بیشتر توجه گردد.

 • دانش آموزان دختر در این پایه به سن بلوغ می رسند.

 • در این دوره دانش آموزان بیشتر به اهمیت مدرسه در راستای تربیت و مسائل اخلاقی پی می برند.

 • در این پایه معلمان راحت تر می توانند مسائل اخلاقی را به دانش آموزان بیاموزند.

 • والدین ارتباط منطقی تری با فرزندشان برقرار می کنند.

طرح کرامت پایه چهارم چیست؟

خب تا اینجا سه پایه اولیه و دوره اول ابتدایی را توضیح دادیم . امیدوارم که توضیحات قانع کننده ای به شما عزیزان داده باشیم. حال به طرح کرامت پایه و کلاس چهارم ابتدایی می پردازیم. در پایه چهارم دبستان دانش آموزان احساس می کنند بزرگتر شده اند. در واقع دانش آموزان کلاس 4 خود را نسبت به سایر دانش آموزان پایه های قبلی یک سر و گردن بالاتر می بینند و آن هم به دلیل ایجاد واژه ای به نام وره اول و دوره دوم ابتدایی بود.

چرا در پایه چهارم به این شکل رفتار کنیم ؟

خاطر نشان می کنم برای اینکه به احساس منطقی این دانش آموزان پاسخ مثبت بدهیم. این طرح را به درستی و دقت تمام برایشان اجرا کنیم. آنگاه باعث شده ایم که دانش آموزان لذت بیشتری از این امر ببرند. دانش آموزان کلاس چهارم با مباحث ارزشمند و اجتماعی تری در این طرح آشنا می شوند.

طرح کرامت پایه پنجم

قطعا با موضوعات طرح کرامت پایه پنجم دبستان که برای دانش آموزان کلاس 5 ابتدایی آموزش داده می شود آشنایی کامل دارید. با توجه به رشد منطقی و سطح فکری دانش آموزان پایه پنجم معمولا موضوعات سنگین تری برای آنها در نظر گرفته می شود. موضوعاتی که به وسیله آنها می توان به بهترین شکل ممکن این طرح را برای دانش آموزان اجرایی و نهادینه کرد.از همه والدین و معلمان این پایه خواهشمندیم که به ارزش های دانش آموزان و سطح ارتباط و فهم آنها توجه بیشتری داشته باشند و بر این اساس به آنها تعلیم دهند.

طرح کرامت پایه ششم چیست؟

حال که تا حد زیادی با مفاهیم این طرح مهم در پایه های اول تا پنجم آشنا شدیم ، جا دارد به مباحثی در ارتباط با طرح کرامت پایه ششم ابتدایی بپردازیم. در کلاس ششم دبستان آخرین برگه های تربیتی در مقطع دبستان رو می شود. دانش آموزان کلاس 6 نهایت استفاده را می توانند از این فاکتورهای تربیتی ببرند. اما این بستگی به آموزش و نوع تربیت معلمان عزیز و گرامی دارد.همانطور که مطلعیم تا چند سال پیش این طرح برای دانش آموزان پایه ششم وجود نداشت و آنها به ناچار می بایستی از میان واحد کارهای پایه های اول تا پنجم استفاده کنند. با توجه به اهمیت فلسفه تربیت در این پایه دست اندرکاران واحد های آموزشی در پایه ششم این طرح را در آخرین پایه تحصیلی برای دانش آموزان نهادینه کردند.

فرم ب طرح

این فرم یکی از نمونه فرم هایی است که معلمان گرامی بایستی در گزارش کار خود از آن استفاده نمایند. در این رابطه باید گفت که معمولا این فرم توسط آموزش ابتدایی به معلمان داده می شود که بتوانند نهایت استفاده از وقت و زمان را در تکمیل واحد کار شکوفه ها ی طرح آداب و مهارت های زندگی ببرند.

طرح کرامت ابتدایی

گزارش طرح کرامت

هر معلمی می بایست گزارش کار خود را در ارتباط با اجرای این طرح و پرکردن دفتر شکوفه های دانش آموزان و واحد کارهای طرح کرامت که البته توسط خود دانش آموزان صورت می گیرد ارائه دهد.در این رابطه خاطر نشان می شود که این نوع گزارش می بایست به صورت ماهانه و یا سه ماه یکبار از طرف معلم به مدیر آموزشگاه تحویل داده شود. در سایت ما می توانید از نمونه های پرشده گزارش طرح کرامت استفاده کنید.

مهارت و واحد کار طرح کرامت از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

با توجه به آنچه عنوان نمودیم مهارت های طرح کرامت حد اکثر از 5 واحد کار تشکیل شده است.که این واحد کار ها به تناسب مفاهیم ارزشها،سطح درک دانش آموزان و سن آنها بر اساس پایه بخش بندی شده است.و به ترتیب ارزشهای زیر برای آنها در نظر گرفته شده است.

تصاویر طرح کرامت

قبل از هر توضیحی توجه شما را به نکته ای جلب می کنم. با توجه به اینکه هر کس برای سرچ در رابطه با موضوع مورد علاقه اش مسلما به موتور جستجوی گوگل مراجعه می کند ، شما عزیزان نیز برای اینکه درک درستی راجع به مسئله تصاویر این طرح داشته باشید می توانید از گوگل کمک بگیرید. تصاویر نشان می دهد که منظور از این طرح معمولا مسائل آموزشی تربیت اخلاقی است و به همین دلیل خاطر نشان می شود که از این مضمون تصاویر بهره بگیرید.

نقاشی طرح کرامت

برای نقاشی طرح سعی کنید از قوی تخیل دانش آموزانتان کمک بگیرید . کپی از سایت های  مختلف آموزشی نه تنها دردی را دوا نمیکند بلکه کمکی هم به شما در حل اینگونه مسائل نمی نماید. بنابراین خواهش ما این است که حتما و قطعا از اینگونه مسائل کمک بگیرید.

دانلود رایگان طرح کرامت

پر مسلم است که دانلود رایگان طرح کرامت مورد استقبال همگان واقع می گردد و کمک می کند که همه معلمان و دانش آموزان بتوانند از روی الگوهای موجود مشکلات خود را در این رابطه برطرف نموده و هر چه بهتر و بیشتر به امورات آموزشی خود بپردازند.

مدل دفتر طرح کرامت

مدل این طرح آموزشی و تربیتی چیز عجیب غریب و خارق العاده ای نیست. در واقع مدل طرح کرامت به معنای این است که به چه شکل و سلیقه ای عمل کنیم. یعنی در واقع چگونه می توانیم به روش های مختلف و زیبا و گوناگون این طرح را به منسه ظهور قرار دهیم.

تزیین دفتر طرح کرامت ابتدایی

این مقوله به سلیقه شما بستگی دارد! باید دید چکار می کنید. باید از خودتان بپرسید برای این کار چقدر سلیقه دارید؟ چه میزان قادرید به پردازش و ویرایش طرح های کرامت خود بپردازید ؟ آیا می توانید به شیوه های درست و قابل ملاحظه این خاطره را به جای بگذارید؟ آیا قادرید به بهترین شکل ممکن به این موضوع بپردازید ؟ خب می توانید از دوستانتان کمک بگیرید، از آشنایانتان کمک بگیرید ، از گوگل کمک بگیرید و با کمال افتخار از ما کمک بگیرید. و ما یعنی بانک فایل پژوهشی معلمان.

چگونه طرح کرامت درست کنیم

با توجه به آنچه گفته شد آیا باز هم تردید دارید ؟ تردید دارید که چگونه این طرح را درست کنید؟ اجرا کنید؟ تزئین کنید؟ چرا اینچنین است؟ خیلی زود دست به کار شوید و قبل از آنکه دیگران از شما جلو بیفتند این موضوع را انجام دهید. از سایت ما نمونه های مختلفی را بگیرید. حتی اگر مشکل در خریدن دارید پیام بدهید... ما به شما کمک خواهیم کرد که طرح زیبای خود را ارائه دهید.

تزیین طرح کرامت

برای تزئین طرح نگران نباشید. اولا در لوازم تحریری ها می توانید جستجو کنید و بهترین وسایل تزئیناتی را بخرید. ثانیا می توانید به راحتی خودتان با کشیدن نقاشی و چسباندن عکس دفترتان را تزئین کنید. آیا می دانید تزئینی که بوسیله خودتان بوجود آمده باشد قطع به یقین بسیار قابل قبول تر و حائز نمره و امتیاز بالاتری خواهد شد؟ پس درنگ نکنید و تا ادامه بحث طرح های خود را عملی کنید.

موضوعات طرح کرامت

موضوعات پایه اول ابتدایی

پایه اول ابتدایی به مسائل زیر پرداخته است:

يادخدا، قرآن، خانواده، نظم، پاکيزگي، هديه، بدرقه،مسئوليت، همدلي، خودآگاهي

پایه دوم ابتدایی به مسائل زیر پرداخته است:

نيايش، دوست خوب، اماکن مقدس، ارتباط بين فردي، ادب، راستگويي، امانتداري، تفکر خلاق، صرفه‌جويي، سخن

پایه سوم ابتدایی به مسائل زیر پرداخته است:

نماز، تفکر نقّاد، حلال و حرام، وفاداري، همکاري، همسايه، پوشش، اعتماد به نفس، عفو، تصميم‌گيري.

پایه چهارم ابتدایی به مسائل زیر پرداخته است:

عفت و حيا، الگوي خوب دوستيابي، آراستگي، نجابت، تعقل، روابط اجتماعي، رازداري، انتقادپذيري، حل مسأله..

پایه پنجم ابتدایی به مسائل زیر پرداخته است:

توکل، مزاح و شادي، مناعت طبع، کنترل هيجان، رضايت‌مندي، ابراز توانايي، مشارکت، انفاق، حق‌گويي

پایه ششم ابتدایی و کلاس های چند پایه می توانند از طرح و برنامه های سایر پایه ها استفاده کنند.

https://moallemblog.com/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%DA%A9%D8%B1%D8%A7%D9%85%D8%AA/

17 Dec 2019